11. 5. 2016
Olomouc jako New York?
To je zřejmě představa Magistrátu města Olomouc, jak naložit s úžasným památkově chráněným historickým panoramatem Olomouce. Radní ve spolupráci s památkovým odborem Magistrátu poškozují tento panoramat a to již dlouhodobě. Radní neschopností schválit stavební uzávěru a Památkový odbor schvalováním mrakodrapů v blízkosti historického jádra a to klidně i nezákonným rozhodnutím!
Dva mrakodrapy již hyzdí historické panoráma, ale nestojí v ochranném pásmu. Ten třetí na Šantovce má stát jen 900 metrů od Horního náměstí a cca 500 m od Dolního náměstí. Tedy v ochranném památkovém pásmu hned vedle památkové rezervace. V Praze by to odpovídalo situaci, kdyby někdo povolil mrakodrap v polovině Václavského náměstí. Odtud je to také cca 900 m ke Staroměstskému náměstí.
V této situaci se na ASORKD obrátili o pomoc spolek Za krásnou Olomouc a iniciativa Občané proti Šantovka Tower. Rádi jsme se uvolili k pomoci, neboť tak jako je olomoucký barokní trojičný sloup zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO a je tak vnímám jako světové kulturní dědictví, považuje ASORKD město Olomouc, a to zejména jeho památkovou rezervaci, za kulturní dědictví, které nepatří jen olomouckým občanům, ale nám všem. Je ostudné a tragické, že to takto nevnímá olomoucký Magistrát, který zřejmě podléhá různým klientelistickým vazbám a je mu jedno, že tak přispívá k ničení jednoho z nejkrásnějších městských panoramat! Tuto Kauzu navíc ASORKD považuje přímo za učebnicový příklad nefunkčnosti dvojkolejnosti památkové péče, která ani v návrhu nového památkového zákona není řešena.
Společně se jmenovanými iniciativami ASORKD uspořádala 11 . 8. 2016 tiskovou konferenci, na které sdělila médiím, že v této věci byl podán podnět k prošetření na Památkovou inspekci Ministerstva kultury ČR.
Podnět k Památkové inspekci ZDE
Více k celému případu ZDE
Fotografie z tiskové konference: